Kedves Tanulók!
A mai óra témája:
A számítógépek egyik legfontosabb alkalmazási területe: a programozás
Olvassátok el és tanuljátok meg az alábbi szöveget a programozásról! (A következő órán a most tanultaknak fontos szerepe lesz!)
A programozás lényege:
Számítógép-programozás (vagy egyszerűen programozás) egy vagy több algoritmus megvalósítását jelenti egy bizonyos programozási nyelven. A programozásban megtaláljuk a művészet, a tudomány, a matematika és a mérnöki tudomány elemeit. A szoftverfejlesztés (programozás) egyik fontos lépése a rendszerfejlesztés.
A program (szoftver):
A szoftver egy gyűjtőnév a számítógépes programokra és adatokra. A dokumentáció is a szoftver szerves részét képezi, bár ez nincs benne a programban.
A szoftvertervezés részei:
1. A megoldandó probléma meghatározása, felmérése a majdani felhasználók igényei alapján, tervek készítése
2. Valamely programtervezési módszerrel a programszerkezet megalkotása és a használandó eszközök kiválasztása. (Hardver platform, programozási nyelvek, adatok stb…)
3. Forrásprogram elkészítése (kódolás)
4. A kész program tesztelése
5. Dokumentáció készítése, mely tartalmazza a szoftvertervezés fázisaiban keletkezett adatokat (felhasználói leírás, igényfelmérés, programtervek, algoritmusok, forráskód, tesztelési jegyzőkönyvek stb.), fő célja a szoftver későbbi fejlesztésének elősegítése.
A fenti pontok a program elkészültéig ismétlődnek. A „megoldandó probléma” és a „platform” a nehezebb döntések közé tartozik, mert ezeken a későbbiek során nehéz változtatni. A program kódolása, a tesztelés és a dokumentáció írása (jó esetben) egymást felváltva, a program elkészültéig zajlik.
A nagyobb rendszerfejlesztési projektek sikerét nagyban megnöveli a szabványos rendszerfejlesztési módszertanok (például SSADM) és a gyors alkalmazásfejlesztés használata.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése